Nocna Zmiana Bluesa

back to the roots

 

30 lat temu, w apogeum zainteresowania bluesem w Polsce, Nocna Zmiana Bluesa wydała płytę, która zwróciła na młody zespół uwagę całego środowiska muzycznego w Polsce. Tak nie grał wcześniej nikt. Blues kojarzono jako smętną i przygnębiającą muzykę, tymczasem Nocna Zmiana Bluesa kipiała energią, grała głównie w szybkich tempach i porażała techniką. Po 30 latach i 28 wydanych płytach, eksperymentach łączących blues z jazzem, folkiem, muzyką ludową czy symfoniczną, zespół wraca do korzeni.

CD "Back to the Roots" to podobnie jak debiutancki LP "Nocny koncert" nagranie koncertowe. I podobnie jak przed laty zespół tworzy tu porywającą atmosferę, grając w swym najlepszym, od lat już niezmiennym składzie, w znakomitej formie, z popisowymi partiami solowymi poszczególnych muzyków nagradzanych aplauzem zahipnotyzowanej wręcz publiczności. Z klasycznym już dla nich akustycznym instrumentarium we właściwych rękach, w najlepszym repertuarze jaki można oczekiwać na koncercie, z niezrównanym poziomem muzycznym zespół daje show wyzwalający energię, której mogło by mu pozazdrościć wiele zespołów rockowych. Można to na tej płycie usłyszeć i poczuć tak dobrze, że prawie zobaczyć...
Nocna Zmiana Bluesa - dziś już legendarny zespół - wcale się nie starzeje, a po latach nieprzerwanej działalności nie ma widowni która potrafiła by się mu oprzeć, czy to w Polsce czy za granicą. Mając w swej bogatej karierze wiele okazji do prezentowania swojego repertuaru także zagranicznej publiczności w całej Europie, Rosji, Zimbabwe, jak i w USA, gdzie tkwią korzenie ich ukochanego gatunku muzycznego, tak wytrwale zaszczepianego przez nich w sercach odbiorców w naszym kraju, zespół wraca tu do korzeni także poprzez angielskojęzyczne wersje swoich utworów. Muzyka - najbardziej międzynarodowy język, nie zna granic, szczególnie w tym najmocniej emocjonalnie poruszającym gatunku jakim jest blues. Koncert zawsze najlepiej to weryfikuje, a ten tylko ich jakość i formę potwierdza.
Jak rekomenduje sam Charlie Musselwhite - sprawdźcie ich, koniecznie!