Nocna Zmiana Bluesa

Złota Płyta

Związek Producentów Audio-Video przyznał Sławkowi Wierzcholskiemu i Nocnej Zmianie Bluesa "Złotą Płytę" za album "Harmonijkowy As"

harmonijkowyas

Tytuł albumu nie pochodzi, jak mogłoby się wydawać, od umiejętności muzycznych samego Sławka Wierzcholskiego, ale jest formą hołdu oddanego Johnowi Mayallowi. To John Mayall jest dla Sławka tym asem, którego utwór "Room to Move" wywarł na nim kiedyś ogromne wrażenie i który stał się inspiracją dla utworu tytułowego. Oprócz Mayalla, słychać też echa innych fascynacji Sławka: w jego solówkach pobrzmiewają Sonny Terry, Big Walter Horton, Sonny Boy Williamson II, Charlie Musselwhite i J.J. Milteau. Stylistycznie, bazując na bluesie, CD zawiera też elementy folku, jazzu a nawet piosenki autorskiej.

Choć "Harmonijkowy as" prezentuje przede wszystkim Sławka jako wirtuoza harmonijki i wokalistę o stylowym, głębokim głosie, bardzo efektownie eksponuje też pozostałych muzyków Nocnej Zmiany Bluesa. Solówki gra Joanna Szczepańska – jedna z niewielu kobiet grających bluesa na skrzypcach (ciekawostka: doktorantka w Katedrze Akustyki Akademii Muzycznej w Warszawie). Równie efektownie grają obydwaj gitarzyści, wsparci solidną sekcją rytmiczną. Kolorytu dodają płycie gwiazdy polskiego jazzu: Krzysztof Ścierański, Wojciech "Malina" Kowalewski i Adam Wendt. W nagraniu płyty brała też udział specjalizująca się w muzyce klasycznej grupa wokalna Affabre Concinui.